Część I: ćwiczenie kolorów
Chyba wszystkie dzieci, które znam uwielbiają zabawy z chustą animacyjną. Ostatnio postanowiłam wykorzystać chustę w pierwszej klasie podczas powtórki kolorów. Wymyśliłam prostą zabawę, która bardzo spodobała się dzieciom. Jedynym jej minusem jest to, że sprawdzi się raczej tylko w klasach do 15 osób, w większych grupach może powstać chaos.
W ramach rozgrzewki odśpiewaliśmy znaną już chyba wszystkim piosenkę Super Simple Songs "Make a circle":
Większość uczniów znała piosenkę bardzo dobrze z przedszkola, jednak tym razem wykorzystaliśmy dodatkowo chustę, co zdecydowanie zwiększyło atrakcyjność ćwiczenia. Podczas śpiewania wykonywaliśmy ruchy zgodnie z tekstem piosenki: rozciągaliśmy i zwijaliśmy chustę, kręciliśmy nią, a następnie podnosiliśmy i upuszczaliśmy. Zabawa baaardzo podobała się dzieciom!
Następnie przeszliśmy do ćwiczenia, które interesowało mnie najbardziej, a mianowicie do powtórki kolorów:
1. Uczniowie usiedli na brzegu chusty.
2. Każdego ucznia po kolei poprosiłam o przyniesienie rzeczy w danym kolorze.
3. Uczniowie przynosili różne przedmioty z sali - głównie zabawki i kładli je na odpowiednim kolorze na chuście.
4. Następnie liczyliśmy ile zabawek jest na chuście.
5. Na koniec ponownie przydzieliłam uczniom po jednym kolorze. Dzieci szukały rzeczy w tym kolorze na chuście, a następnie odkładały je w odpowiednim miejscu w sali.
Dzieci były bardzo zadowolone! Głównie przez to, że mogły się poruszać i pogrzebać w zabawkach :) No i przez chustę - chyba najnudniejszą zabawę można przy jej użyciu zamienić w wielką atrakcję... Następnym razem pobawimy się w inne zabawy z chustą w roli głównej. Już mam kilka pomysłów na jej wykorzystanie o których napiszę wkrótce.
Źródło: http://acolwell.blogspot.com |
Chusta rzeczywiście daje niesamowite możliwości urozmaicenia zajęć, właśnie z Twojego posta dowiedziałam sie, jak to sie fachowo nazywa. W UK jest pod nazwa parachute i ma częste zastosowanie w zajeciach ruchowych i circle time - dzieci wspaniale sie przy tym bawią na rożne sposoby! Świetny pomysł z zastosowaniem tego 'przyrządu' na zajeciach językowych!
OdpowiedzUsuńDzięki :) Zastosowań może być bardzo dużo. Odnośnie nazw to można spotkać się też z określeniem "chusta Klanzy".
OdpowiedzUsuń