Shapes
Ostatnio z moimi przedszkolakami poznawaliśmy różne kształty. Jako, że niedawno upolowałam w empiku komplet kolorowych (i przecenionych oczywiście) pianek, motyw piankowy będzie się przewijać w wielu zabawach :)
Szukanie figur w sali
Po przeprowadzeniu kilku prostych gier wprowadzających słownictwo, typu "What is missing?", czy "Hot&Cold", szukaliśmy poszczególnych figur w sali. Na tę grę naprowadził mnie mój 5 latek, który sam spontanicznie zaczął biegać po pokoju i pokazywać, co jaki ma kształt. Moim przedszkolakom też spodobała się ta zabawa, jednak ze względu na baaardzo dużą grupę, pokazywaliśmy rzeczy nie ruszając się z dywanu.
Układanie figur z patyczków kosmetycznych
Do tego ćwiczenia potrzeba jedynie patyczków kosmetycznych. Możecie również wykorzystać sznurki, zapałki, kredki, czy też liczmany.
Co to za kształt?
Gra bardzo znana i bardzo lubiana przez dzieci. Dziecko wkłada rękę do pudełka/woreczka i dotykając daną figurę, odgaduje, co to może być. W starszych grupach gramy w drużynach na punkty.
Muzyczne figury
Rozsypujemy figury na podłodze. Umawiamy się, że jak muzyka jest włączona to dzieci chodzą wokół figur. Szukają tej figury o którą w pewnym momencie poprosi nauczyciel. Dzieci mogą chować kształty do woreczków, a na koniec policzyć ile kto ma kół, kwadratów itd.
Wyklejanka
Do tego ćwiczenia potrzebne są dosyć cienkie paski. Ja powycinałam je z...pianki :) Wy jeżeli nie macie pianki, możecie powycinać je po prostu z kolorowego papieru.
Do tego dla każdego ucznia należy przygotować kartkę na której narysowane są kontury figur. Jeżeli macie wystarczająco dużo czasu to uczniowie mogą sami odrysować od szablonu te kontury.
Dzieci odmierzają paski i je przyklejają, następnie mogą dorysować oczy, uszy, nos, buzię itp. U mnie na zajęciach dodatkowo przyklejaliśmy też napisy. Efekt końcowy wychodzi mniej więcej tak:
Kół nie robiliśmy z pasków, przygotowałam je już gotowe do przyklejania. W malutkich grupach zaszaleliśmy i przyklejaliśmy różne części twarzy, które wcześniej już im powycinałam:
Wyścig po kształty
Na zajęciach indywidualnych bawiłam się też w wyścig samochodowy. Po jednej stronie pokoju położyłam duże kształty. Natomiast po drugiej stronie porozrzucałam małe kształty. Dałam mojemu uczniowi samochód i jego zadaniem było przetransportowanie kształtu na drugą stronę pokoju i "zaparkowanie" go na odpowiednim miejscu parkingowym, czyli dużym kształcie. Powiem szczerze, że fajnie wyszła ta zabawa, szczególnie dlatego, że chłopiec u którego mam zajęcia ma dywan z wzorem ulicy.
Fajny filmik o kształtach
Na youtubie znalazłam baaaaaardzo fajny filmik o kształtach. Moi uczniowie mogliby oglądać go bez końca:
Karty pracy
Do ściągnięcia TUTAJ
Do ściągnięcia TUTAJ
Tania książka o kształtach
Na koniec chciałabym pokazać Wam bardzo fajną książkę o kształtach. Książka posiada grube, śliskie strony. Na każdej stronie znajdziemy jakieś zadania do rozwiązania. Dodatkowo dołączony jest mazak, dzięki któremu możemy pisać po stronach, a potem je bez problemu zetrzeć chusteczką. Cena książki też jest bardzo zachęcająca. Kupiłam ją jakiś miesiąc temu w Pepco za...10 zł. Zobaczcie u siebie, może się jeszcze uchowała. Oto kilka przykładowych stron:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz